Международната научно-приложна конференция ПСИХОЛОГИЯ И ИЗКУСТВО е посветена на дебат и обмен на идеи по актуални проблеми, отразяващи различни процеси и взаимодействия между визуалното изкуство и психологията.
Идеята е инициирана от споделената граница между наука, в частност психология, и изкуство. Имаме отговорност да синхронизираме международния интердисциплинарен дебат около съвременните визуални медии и актуалните идеи в психологията. Това налага, от една страна, асемблиране и анализиране на тенденциите в изкуството, психологическите изследвания и влиянието на дигиталните технологии върху културата и науката, и от друга, дискусия между художествения опит и психологическата интерпретация.
Събитието включва широк форум от теми, ангажиращи представители на области, като психология на изкуството, визуални изкуства, арттерапия, артпедагогика, артмениджъмънт, дигитални технологии и др. Целта на тази интердисциплинарна инициатива е да привлече и представи иновативни научни изследвания и подходи, както и модели на тяхното приложение.
Конференцията обединява 3 сесии:
I. Психология на изкуството.
II. Арттерапия и визуално изкуство.
III. Приложни модели – тяхното интегриране в процеса на висшето образование и за целите на комуникационната стратегия на Катедрата.
Модулите обхващат следните теми:
- Крос-културни изследвания и комуникации;
- Психологически измерения на творчеството;
- Арттерапия;
- Съвременни практики в методологията на изобразителното изкуство;
- Наука, изкуство и технологии.